Pravidla pro provozování dronů nad objekty ve správě NPÚ

Lety dronů bez předchozího povolení jsou nad objekty NPÚ zakázány!

Obecně:

  • Lety dronů jsou bez předchozího písemného povolení („Souhlas se zapojením do provozu bezpilotního systému“, dále „Souhlas“) nad objekty ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zakázány.
  • Za dron je považováno jakékoliv dálkově ovládané bezpilotní letadlo, tedy i bezpilotní letadlo, které nevyžaduje registraci u Úřadu pro civilní letectví ČR.
  • Souhlas k létání nad památkou ve správě NPÚ může vydat na základě písemné žádosti správce památkového objektu (kastelán) nebo ředitel územní památkové správy NPÚ.
  • Souhlas lze vydat maximálně na dobu jednoho měsíce.

Jak požádat o Souhlas:

1.  Provozovatel dronu musí předem písemně požádat správu objektu o Souhlas s letem dronu. 

2.  Před udělením písemného Souhlasu musí provozovatel doložit:

  • doklad o absolvování letecké způsobilosti/výcviku (A1/A3, A2).
  • vypracovanou žádost o Oprávnění k provozu (OkP) pro Úřad pro civilní letectví ČR (dále „ÚCL“).
  • doklad o uhrazení pojištění v době letu.

3.  Je-li provozovateli ze strany správy vyhověno, je mu zaslán jednostranně podepsaný částečně předvyplněný Souhlas.

4.  Po vydání Souhlasu musí provozovatel dronu požádat ÚCL o vydání OkP.

5.  Po získání OkP od ÚCL se pilot bezpilotního systému v den vzletu dostaví na příslušnou památku a před samotným zahájením letu je povinen:

  • informovat zástupce NPÚ, který udělil Souhlas, zda OkP od ÚCL nebylo vydáno v jiném rozsahu, než je uvedeno v Souhlasu.
  • předat kopii platného OkP od ÚCL.
  • požádat o ústní souhlas, že je možno zahájit let.

6.  Pokud bude provozovatel dronu natáčet či fotografovat, musí si navíc při vyřizování Souhlasu se zapojením do provozu bezpilotního systému vyřídit „Smlouvu o souhlasu k natáčení pomocí bezpilotního letadla“.  Ve smlouvě sjednanou úhradu je provozovatel dronu povinen uhradit před vzletem.

NEPOVOLENÉ PŘELETY NAD OBJEKTY NPÚ BUDOU NEPRODLENĚ HLÁŠENY POLICII ČR!

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Ing. Radomír Přibyla

  • vedoucí správy památkového objektu (kastelán)
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 553 783 915, 724 664 004
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS v Kroměříži
Městečko 2/, Hradec nad Moravicí 74741
Po absolvování Střední školy stavební v Opavě vystudoval Vysoké učení technické v Brně, stavební fakultu. Na zámek v Hradci nad Moravicí nastoupil v srpnu 1987 jako stavební technik do tehdejšího Okresního střediska památkové péče a ochrany přírody. Poté byla organizace přejmenována na Kulturní středisko zámek v Hradci nad Moravicí, a zde byl v dubnu 1991 jmenován ředitelem. Poté došlo k přejmenování organizace na správu zámku Hradce nad Moravicí a Raduně, kde vykonával funkci ředitele do r. 2001. V r. 2002 došlo k převodu organizace na Krajské středisko státní památkové péče v Ostravě a byl jmenován kastelánem státního zámku Hradce nad Moravicí. V této pozici pracuje od r. 2003, kdy došlo ke vzniku Národního památkového ústavu. Do dubna r. 2014 se významnou měrou spolupodílel na dlouhodobé generální opravě Bílého zámku v Hradci nad Moravicí a jeho zpřístupnění veřejnosti, revitalizaci zámeckého parku a v současné době celkové rekonstrukci objektu Červeného zámku.